úterý 4. prosince 2012

Užitečné aplikace

V krátkosti jsem popsal aplikace, které používám nejčastěji a myslím si o nich, že jsou použitelné do výuky. V příštích příspěvcích bych se chtěl věnovat některým více podrobně a popsat trochu lépe moje zkušenosti s jejich zapojením do vzdělávání.

Evernote 
Evernote je skvělý pro rychlé zapsání nápadu, poznámky a jiného kratšího textu. Používám jej v hodině např. tak, že si napíšu poznámku do mobilu nebo tabletu a pak s ní později pracuji na notebooku. Existují tedy nejenom aplikace pro všechny typy zařízení, ale také pro různé platformy - Android, iOS, Win. A když ani to nebude stačit, tak tu je webová aplikace.Google Apps
Google Aplikace jsou z mého pohledu absolutně nezbytným nástrojem pro školské, resp. vzdělávací prostředí. Výhody používání GA je spousta a můžete si o nich přečíst na zahraničním i tuzemském netu. OK. Samozřejmě, že někdo najde i nějaké zápory. Já se ale pokusím sepsat způsoby možného využití GA a jejich výhody z mého pohledu.Dropbox
Dalších 5 GB prostoru v cloudu (minimálně...). Dropbox používám pro synchronizaci fotek a natočených filmů z mobilních zařízení (Android, iOS) do notebooku. Můžete využít aplikace i webové rozhraní.XnView
Možná je to zastaralý program, ale mně poskytuje přesně ty funkce, které potřebuji. Aplikaci používám na PC i na Macu především na hromadné úpravy fotek, hlavně pak na jejich zmenšování. Jistě nejeden ajťák ve škole má na starost úpravu fotek ze školních akcí a jejich následné nahrání na web, takže se musí potýkat s větší velikostí obrázků. Podobně lze funkci využít např. při odesílání více fotek mailem, kdy je nutné jejich zmenšení. Dále je XnView možné použít třeba na hromadné přejmenování fotek, jako prohlížeč obrázků apod.


iMovie
Jeden z mála programů, za který jsem byl v poslední době ochotný zaplatit, je iMovie od Apple. A to hned dvakrát. Na Mac i iPad.
GarageBand
V kombinaci s iMovie nebo jiným podobným programem je vhodný pro vytváření výukových videí, resp. takto jej používám já. Předpřipravené video v GarageBandu jednoduše okomentuji a zvukovou stupu spojím s obrazem.
Prezi
Pokud nechcete tvořit nudné prezentace v Power Pointu, tak zkuste Prezi. Můžete využít licence pro Edu. Jde o webovou aplikaci. K ní existují aplikace pro iPad i Mac.


OpenOffice, resp. LibreOffice
Nyní se snažím o přechod na LibreOffice, resp. u sebe jsem tak již učinil. Na nové nebo přeinstalované počítače ve škole také nechávám instalovat LibreOffice. Sám nemám na svém notebooku nainstalované klasické MS Office víc než 10 let a dokážu přežít. Na OO jsem napsal bakalářskou i diplomovou práci. V kombinaci s Google dokumenty nemají pro mé osobní i pracovní použití MS Office význam. Jediná výjimka je, když učím textový editor, tak se (bohužel) MS Office nevyhnu.


Gimp
Gimp je něco jako bezplatný Photoshop. S Gimpem zvládnu jednoduché úpravy fotek. Několikrát jsem v něm vytvořil i webový banner ve formátu gif.


Inkscape
Vektorový program Inkscape je záležitost bez které si neumím představit dělání plakátů, inzerátů a jiných grafických materiálů. Jinak mám vždy na paměti, že na odbornou práci má být odborník, a proto raději osovuji profesionálního grafika.

Žádné komentáře:

Okomentovat