středa 9. ledna 2013

Ach ty ChromebookySe zprávami, recenzemi, zkušenostmi o a s Chromebooky se roztrhl pytel. Každý den se mi na Google Plus nebo v RSS objeví nějaká zmínka o tomto zařízení. Nedávno bylo živo i na českém poli, když firma netmail představovala Chromebooky v pražském Hubu. Bohužel jsem se tam nedostal. A proč bych o bližší setkání měl mít zájem? Na první pohled mi tento notebook s Chrome OS přijde jako velmi vhodné zařízení pro náš školní program 1:1. Zatím jsme dvěma ročníkům pořídili netbooky (Samsung a Asus). Nejsou to samozřejmě žádná žihadla, ale svůj účel víceméně plní. Z recenzí o Chromebucích mám pocit, že jde v porovnání o svižnější zařízení, jež je koncipované především (a jedině) pro práci ve webovém prohlížeči (ve zjednodušené podstatě). Jedním z argumentů, který hovoří pro obhajobu Chrome OS, je totiž to, že běžný uživatel při své práci (i zábavě) na PC stejně tráví drtivou většinu času ve webovém prohlížeči. Já nejsem výjimkou a ani naši žáci ne. Na svých netbucích, notebucích nebo klasických stanicích potřebují ve vztahu ke škole hlavně tyto funkce:
 1. Tvorba dokumentů, prezentací, tabulek
 2. Poznámky v hodinách
 3. Spolupráce, kolaborace
 4. Práce na domácích úkolech
 5. Vyhledávání informací
 6. Komunikace - email, chat
  • 1. - 6. nám pokryje Google, resp. Google Apps.
 7. Přístup k učebním materiálům
  • Moodle, Google Sites apod.
 8. eŽákovská a docházka
  • Již několik let bez problémů používáme.
Takže s tímto nejsou spojeny žádná případná negativa.

Problematičtější jsou následující dvě záležitosti:
 • Výuka účetnictví ve specializovaném programu - stejně by se mi líbilo cloudové řešení…příkladem by mohl být www.iucto.cz, takže i to by se dalo řešit.
 • Výuka psaní všemi deseti - i to by se asi dalo vyřešit.
Za sebe mám jasno. U nás ve škole by Chromebooky měly místo. Umím si je představit namísto studentských netbooků. Teď již jen vyřešit otázku, jak je dostat do ČR za přijatelnou cenu. Počítám-li správně, tak v USA stojí 1 ks od Samsungu 249$, což je zhruba 5 000 Kč. A to by byla paráda! 

A jak by to bylo s mantrou informatiky na základních a středních školách v České republice - MS Office?
Několik účtů Office 365 nebo jde použít nějaká vzdálená plocha?

2 komentáře:

 1. K negativům:

  - budoucnost patří online účetním programům. Řešením je využití vzdálené plochy (třeba s pro školy vhodným MS Windows Multipoint Server 2012), Chromebook může fungovat jako tenký klient/terminál,

  - pro výuku psaní všemi deseti existuje plno aplikací běžících v prohlížeč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže žádná negativa, zádné problémy... O to víc mě mrzí oficiální (ne)dostupnost pro české školy.

   Vymazat