pátek 5. dubna 2013

Souboj, o který vlastně ani nejde

Přibližně za rok a půl používání Google Apps na vlastní doméně se stále potýkáme s určitými problémy. Někteří uživatelé z řad vyučujících i studentů si i nadále stýskají po Microsoftu. Na jednu stranu se jim nedivím. Bořit zajeté pořádky dá vždycky zabrat. Přesto si nemyslím, že bychom u nás ve škole chtěli něco bořit. Naopak. Veškeré programové vybavení na počítačích zůstalo, žádný Microsoft Office nebyl odinstalován a není tlačeno jen jedno řešení na úkor druhého.

Dle mého názoru je největším problémem Google Aplikací, resp. Google Disku to, že umí nahrané soubory zobrazovat. Zní to paradoxně, ale někteří uživatelé si ještě nezvykli na to, aby Disk používali jen jako webové uložiště, pokud jsou rozpačití např. z rozhození formátování dokumentů. Ptám se, je tak těžké vytvářet dokumenty buď na Disku nebo v jiné desktopové aplikaci a pohlídat si převádění formátu při uploadu? Je opravdu tak náročné přemýšlet, protože ono to není o ničem jiném.

Osobně jsem si bez Microsoft Office vystačil již nějakých 8 let. Během této doby jsem absolvoval vysokou školu, napsal několik seminárních prací, bakalářskou i diplomovou práci, desítky, možná stovky článků a postřehů, komunikoval se státní správou a firmami, které na začátku používání "docx" formátů vesele posílaly emaily s přílohami tohoto typu aniž by si uvědomily, že to moc košér není. A…? Přežil jsem. Navíc se cítím daleko svobodněji. Nemusím se stresovat, že někde nebudou mít MS Office 2007, 11, 13. Jsem pánem svého softwaru. Ať přijedu kamkoli, ať posílám cokoli komukoli, tak již automaticky činím kroky k tomu, abych mohl všude s klidnou duší prezentovat nebo aby příjemce mých souborů bez problémů otevřel a prohlídl to, co mu posílám.

Co mi z toho vyplývá? Nejde o nástroje, ale o obsah. Používáním rozdílných nástrojů mohu dosáhnout stejného cíle. Vedle obsahu by se školy měly snažit o výuku správných postupů, zásad a myšlení, které pomohou žákům efektivně používat jakoukoli digitální technologii.

1 komentář:

  1. Obecně snad lze Office nahradit, ale zatím jsem nenašel náhradu za Excel, když ho člověk chce používat vážně.

    OdpovědětVymazat